Ingredience na sushi – doplnění videa

Bára Rektorová / 11.6.2013

Vyrábět doma sushi je náročný projekt. Většina ingrediencí nepatří k základní výbavě českých spíží. I když se Vám podaří sehnat kvalitní rybu na sushi, potřebujete koupit spoustu ingrediencí. V prvním díle našeho sushi video kurzu najdete základní ingredience, kterými si můžete svou spíž zásobit. Až se rozhodnete dělat sushi, bude stačit už jen sehnat rybu (nebo jinou náplň) a můžete se pustit do práce.

  Něco víc o ingrediencích na sushi

Nerada doporučuji konkrétní obchody, protože ze zkušenosti vím, jak kvalita často kolísá i v rámci jedné značky. Zde je pár tipů, jak kvalitní ingredience rozpoznat. Smyslem tohoto článku není srovnávat jednotlivé dodavatele, chceme Vám představit, co momentálně používáme my a s čím jsme spokojení.

 Sushi rýže

Značka Rhee Chan je momentálně naším favoritem mezi sushi rýží. Prodává Arirang (viz níže). Obecně nelze poznat kvalitní sushi rýži, dokud ji neuvaříte. K tomu je zase nutné vědět, jak správně uvařit sushi rýži, což bude námětem jednoho z dalších videí. Nebudu vám nalhávat, že vidět video k tomu stačí. Rýži je nutné si „osahat“ a nejlépe vyzkoušet aspoň jednou se zkušeným kuchařem, nebo si aspoň osahat správně připravenou sushi rýži.

Řasa nori

Řasa nori je velmi důležitá, její chuť vynikne zvlášť u sushi maki. Řasu nori doporučuji otvírat těsně před přípravou sushi a držet v suchu. Dejte pozor na dobu expirace, řasa by měla být co nejčerstvější. Kvalitní řasa bývá tmavě zelená až černá. Pokud má barvu spíš do hněda až khaki, nekupujte si ji.

Při natáčení jsem se tak soustředila, že jsem při popisu řasy nori řekla pravý opak toho, co jsem chtěla říct :-) , řasa samozřejmě nevysychá, naopak ze vzduchu přijímá vlhkost a ztrácí tak své nejlepší vlastnosti. 

Sójová omáčka

O sojové omáčce jsem nedávno napsala obsáhlý článek s obecnými informacemi. Z u nás dostupných omáček máme v sushiqueen rádi Yamasu, Kikkoman je také dobrý, hlavně pozor, ať je sojovka vždy označená jako „fermented“ – česky kvašená.

Rýžový ocet

Rýžový ocet je nenahraditelnou surovinou, použitím klasického vinného nebo jablečného octa porušíte křehkou rovnováhu chutí sushi. Kvalitní klasikou je značka Mizkan. Už jsem se setkala i s méně kvalitním rýžovým octem a potvrzuji, že velmi negativně ovlivní výslednou chuť sushi. Proto doporučuji tuto surovinu opravdu nepodceňovat, když koupíte Mizkan, neuděláte chybu.

 Wasabi

 Wasabi  je samozřejmě nejlepší čerstvé. Nyní dokonce existuje firma, od které si můžete čerstvé wasabi objednat a přijde vám poštou. Cenově to vyjde dráž než celé sushi, ale aspoň jednou zkusit čerstvé wasabi stojí za to. Wasabi v prášku pouze smícháte s teplou vodou tak, aby vznikla konzistence podobná plastelíně. Zbylý prášek neprodyšně uzavřete a dejte do lednice, můžete jej použít příště. Wasabi v prášku se prodává i v menším balení, nejlepší bývá to vyrobené v Japonsku. Wasabi v tubě vezměte, hoďte do koše a už nikdy nekupujte :-).

Možná jste zaslechli – četli o blahodárném vlivu, který má wasabi na naše zdraví. Bohužel je třeba připomenout, že to se týká pouze čerstvého wasabi, ne toho v prášku. 

Nakládaný zázvor

Tento „chuťový restart“ je velmi oblíbený, což je dobře, protože je opravdu velmi zdravý a k sushi patří. Nejlepší je koupit si velké balení, přemístit včetně nálevu do zavařovací sklenice, nechat v lednici a postupně ujídat.

 

Kde sehnat ingredience na sushi z videa?

Náš nejoblíbenější obchod na tyto ingredience je Arirang  v Korunní ulici v Praze. Nenechte se odradit interiérem, mají kvalitní zboží a potkáváme tam i kolegy z pražských sushibarů. S nákupem ryb u nich nemáme zkušenosti. Kromě tohoto obchodu se ingredience na sushi prodávají v supermarketech, v Makru, v některých specializovaných asijských obchodech (dobrá je například Japa) a v obchodech se zdravou výživou. Ne vždy jsou značky, které tyto obchody nabízí, kvalitní.

 

Váš názor nás zajímá

Děkujeme Vám, že jste si pustili naše video a že jste dočetli až sem :-) Pokud byste se rádi dozvěděli o sushi něco dalšího, napište nám, nebo komentujte na facebooku a youtube, rádi se necháme inspirovat. A samozřejmě, pokud se vám video líbí, přihlašte se k odběru a podpořte nás i palcem nahoru :-).

Pssst, něco pro vás máme.

Přihlaste se k tajným sushi nabídkám pro věrné zákazníky.


Sushiqueen s.r.o. zpracovává v rámci komunikace a objednávek
některé Vaše osobní údaje – více informací.