Jak správně jíst sushi?

Bára Rektorová / 16.11.2012

Všichni víme, že správně připravit sushi je velké umění. Mnoho z nás však neví, že je nutné rovněž sushi správně jíst. A proč? Přece pro co největší požitek z tohoto skvělého jídla.

Jak tedy na to? Zde je pár pravidel, určených hlavně pro konzumaci sushi nigiri.

1. Sushi jezte rukama

Hůlky se pro konzumaci sushi vůbec nehodí. Správné sushi je totiž jen lehce vytvarované do požadované formy tak, aby se vám rozplynulo na jazyku. Pokud jej tedy uchopíte hůlkami, snadno se rozpadne.

sushi-by-hand1

2. Nesmíchávejte wasabi se sójovou omáčkou

Ano, vím že je to tak jednodušší. Vím, že to tak mnoha lidem chutná. Ale pokud smícháte wasabi a sójovou omáčku a namočíte do toho polovinu nebo dokonce celé sushi, vaše chuťové buňky zaznamenají maximálně jakousi přesolenou patlanici a zdaleka ne sushi ve všech dimenzích jeho chuti.

mix-w-a-s

Zrovna lákavě to tedy nevypadá, že?

3. Jak tedy namáčet?

V těch nejluxusnějších japonských sushibarech (nebo pokud si objednáte kuchaře do domu u nás:-), to kuchař udělá za vás. Pokud už tedy musíte sushi namáčet sami , potřete nejprve jednu stranu sushi malým množstvím pasty wasabi. Druhou stranu pak namočte do sójové omáčky tak, aby se namočila maximálně 1/4 sushi. Jen tak vyniknou všechny chutě a kontrasty v jednom soustu.

sashimi-dip

Sashimi na rozdíl od sushi jíme pomocí hůlek, zde je správně potřeno pastou wasabi a jen lehce namočené v sójové omáčce. U sushi nigiri by to mělo vypadat stejně.

4. Nigiri vkládejte do úst „vzhůru nohama“

  Sushi nigiri se správně jí „hlavou dolů“, tedy tak, aby ryba přistála na jazyku. Při kousnutí do nigiri by nic nemělo klást odpor a rýže by měla v ústech „vybuchnout“. Celý zážitek Japonci přirovnávají k ohňostroji. Nemělo by tedy mít konzistenci tuhé žvýkačky, ale pokud připomíná rozkydlý rýžový nákyp, také to není nic moc.

5. Nakládaný zázvor na sushi nepatří

Slovy mých oblíbených klientů – IT specialistů: Nakládaný zázvor je chuťový restart. Jíte ho mezi jednotlivými sousty kvůli pročištění patra, abyste mohli plně vychutnat i další sousto. Znám spoustu lidí, kteří přesto jedí zázvor společně se sushi, protože je to prostě jejich oblíbená kombinace. Zde se uplatní slavný Dalajlámův citát, který se vlastně hodí na celý tento článek:

Nejprve se naučte pravidla znát, abyste je mohli správně porušovat. :-)

  •  pro pozorné čtenáře mám ještě perličku na závěr. Všimli jste si, že při zachování těchto pravidel mnohem více vynikne opravdová kvalita sushi? Jeho chuť a konzistence zde totiž není zamaskovaná. Pokud tedy vyzkoušíte na vlastní kůži tento způsob a nejste příliš oslněni výsledkem, chyba bude možná v tom, že sushi není kdovíjak kvalitní, což jste ale díky maskování předtím nepoznali.

Pssst, něco pro vás máme.

Přihlaste se k tajným sushi nabídkám pro věrné zákazníky.


Sushiqueen s.r.o. zpracovává v rámci komunikace a objednávek
některé Vaše osobní údaje – více informací.