Co Japonci nejčastěji pijí k sushi? Odpověď vás možná překvapí.

Bára Rektorová / 2.11.2016

Dobře, to byl můj pokus o bulvární nadpis, ale je pravda, že lidé se mě na to opravdu ptají často a odpověď je překvapivá.

Japonci k sushi nejčastěji pijí polévku. A to nejen k sushi, ale ke každému jídlu. Většinou doušek před a doušek po jídle. V dobrých japonských restauracích dostanete před jídlem a po jídle automaticky „panáka“ miso polévky a průměrný Japonec jí, či spíše pije miso polévku minimálně jednou denně.

Podle výzkumů jsou Japonci štíhlí a zdraví mimo jiné díky polévkám. Zvlášť polévka miso je považována za velmi blahodárnou. Nakonec pasta miso je snad jediný sójový výrobek, který je opravdu zdravý. Vzniká kvašením sójových bobů a mimo jiné má prý protirakovinné účinky.  A jak polévky pomáhají Japoncům a Japonkám zůstat štíhlými, je krásně popsáno v tomto článku.

Nejlepší polévku miso, jakou jsem kdy jedla, mi uvařil náš kuchař Yuki. Je podle receptu jeho babičky a nosí mi ji občas domů, když jsem nemocná. Kdybych byla častěji nemocná, byla bych určitě mnohem zdravější. Tak skvělá ta jeho polévka je.

sushi-detail-a-polevka

Blahodárné účinky miso polévky bychom měli. Ale je i dobrá na chuť? Když jsem miso polévku ochutnala poprvé, měla jsem tu smůlu, že v ní plavalo čerstvé měkké domácí tofu. Tofu, mírně řečeno, nemám ráda. Jenže jsem byla na návštěvě u japonských přátel a bylo by velmi neslušné tofu nesníst. Tento traumatický zážitek jsem ale časem vytěsnila, ochutnala miso znovu – a zamilovala se. U polévek jsem vyloženě vývarový typ a dobře uvařené miso je neskutečně dobré pro každou příležitost, od těhotenství po kocovinu.

img_2486

No a když už jsme u té kocoviny, nechci zklamat ani čtenáře, kteří na odkaz klikli v domnění, že si počtou o alkoholických nápojích. Jaký nápoj tedy Japonci nejraději pijí k sushi?

  1. Pivo – pivo je v Japonsku velmi oblíbené, zvlášť k jídlu. Dokonce natolik, že se výrobu piva učili od těch nejlepších, tedy v Plzni. Tato informace pochází od mých japonských přátel a byla mi sdělena po vypití několika sklenic tohoto skvělého nápoje. Wikipedie tvrdí, že se vařit pivo Japonci jezdili učit do Německa a USA, ale já věřím raději té verzi s Plzní.
  2. Víno – ve světě je velmi oblíbené k sushi zejména bílé víno, a také samozřejmě sekt nebo šampaňské. Někteří someliéři doporučují spíš sladší vína, i ta jemně perlivá. Já osobně mám k sushi nejradši suchý Rýnský Ryzlink, ale ten mám nejradši vlastně ke všemu, takže si nejsem jistá, zda to má vypovídající hodnotu.
  3. Čaj – zelený čaj, nejlépe v mé oblíbené čajovně Tea Mountain, k sushi ladí podle mého názoru nejlépe. A pokud je čaj z čerstvé sklizně, mohou se vylouhované lístky dokonce sníst jako zákusek k sushi :-)

Nakonec je jen na vás, co k sushi budete pít, důležité je si jej pěkně v klidu a pomalu vychutnat… A taky se přihlásit k našemu newsletteru, abyste věděli, kdy vám jej během tzv. Sushi Days můžeme přivézt :)

 

Pssst, něco pro vás máme.

Přihlaste se k tajným sushi nabídkám pro věrné zákazníky.


Sushiqueen s.r.o. zpracovává v rámci komunikace a objednávek
některé Vaše osobní údaje – více informací.