Kuchařská výzbroj pro výrobu sushi – video

Bára Rektorová / 11.8.2013

V prvním díle sushi kurzu jsme shrnuli nejdůležitější ingredience a kde si je pořídit. Dnes se budeme věnovat neméně důležitému tématu – kuchařské výzbroji, kterou budete na sushi potřebovat.

 

1. Rice cooker (rýžovar) versus obyčejný hrnec

Rice cooker je běžnou součástí každé asijské domácnosti. U nás je tomu jinak, většina lidí necítí potřebu rýžovar doma mít. Já osobně jsem co se týče kuchyňského vybavení spíš minimalista, čím méně udělátek potřebuji, tím jsem šťastnější. Rýžovar samozřejmě mám, ale nepovažuji ho v našich podmínkách za nutný – nakonec málokdo u nás jí rýži několikrát denně včetně snídaně. Pokud tedy nechcete pořizovat ricecooker, klidně si vystačíte s obyčejným poctivým hrncem. Jen pozor, měl by být z kvalitního materiálu, aby pěkně držel teplotu. Tenký „plechový“ hrnec nikdy nebude držet teplotu, což je nutné k tomu, aby mohla rýže tzv. „dojít“. Místo toho se vám rýže zespodu spálí. Správný hrnec je pěkně těžký, nejlépe s nepřilnavým povrchem.

2. Vějíř

Povinná výbava každého milovníka sushi! :-)

3. Hangiri versus obyčejná mísa

Nejsem zastánce používání náhražek, ale pravá hangiri je pro domácí používání opravdu extrémně nepraktická. Pokud ji používáte jednou za čas, je lepší ji nahradit obyčejnou mísou podobného tvaru. Hangiri je používána na rozmíchávání rýže s ochuceným rýžovým octem (uvidíte v dalším díle). Její tvar je ideální pro rychlé vychladnutí rýže a dřevo do sebe nasaje přebytečný ocet a pomáhá udržet rovnoměrné rozložení rýžového octa v rýži. Pokud hangiri nepoužíváte denně, začne vysychat a dřevo popraská. Je totiž vytvořena tak, aby byla pořád plná rýže. V Japonsku je také vyšší vlhkost vzduchu. Každopádně hangiri není u nás ani příliš jednoduché sehnat. Takže doporučuji nahradit hangiri jinou mísou podobného tvaru.

4. Nůž – sashimi hocho

Ano, všichni ho chceme. Ten pravý japonský cool nůž :-), sashimi hocho (výslovnost je sašimi bóčo). Je to nůž, který slouží k porcování již hotových filetů na plátky sashimi a náplně do sushi. Když jsem si koupila svůj první, velmi rychle jsem pochopila, že vlastnictví japonského nože s sebou nese podobné povinnosti a závazky, jako pořízení kočky nebo rybiček. O japonský nůž se totiž musíte velmi dobře starat. Ten pravý není vyrobený z nerezu (kvůli tvrdosti), takže je nutné po každém použití nůž pečlivě umýt vlažnou vodou a otřít do sucha. Doporučuje se i po každém použití nůž nabrousit.

5. Brusný kámen

Pro broušení nože je nutné pořídit si brusný kámen s rovným povrchem. Universální brousek  mívají zde. Sushi mistři používají tři kameny s různou úrovní drsnosti, aby dosáhli co nejlepšího výsledku. V případě že máte zájem naučit se brousit japonský nůž, napište nám, rádi Vás to naučíme. Můžeme samozřejmě natočit i instruktážní video, ale alespoň jednou je nutné zkusit si to s profesionálem naživo.

6. Makisu – rolovací podložka

Rolovací podložka makisu slouží k vytváření všech druhů maki sushi. Je pouze na jedno použití, není možné ji hygienicky vyčistit, po kontaktu s vodou se snadno kroutí.

7. Nádobí, hůlky, dekorace

Samozřejmě, že k samotné výrobě sushi nepotřebujete speciální dekorace a talíře. Ale to neznamená, že tyto věci nejsou důležité. Sushi má být potěšení pro všechny smysly a krásně naaranžované na japonském nádobí vám bude chutnat lépe.

Pssst, něco pro vás máme.

Přihlaste se k tajným sushi nabídkám pro věrné zákazníky.


Sushiqueen s.r.o. zpracovává v rámci komunikace a objednávek
některé Vaše osobní údaje – více informací.