Sushi pro děti

Bára Rektorová / 24.7.2012

Děti sushi milují – je veselé, barevné a může se jíst rukama. Na druhou stranu většina dětí nerada zkouší v jídle nové věci a na klasickém sushi je často odradí klasická řasa nori, většinou už od pohledu. Jak tedy připravit dětem kvalitní sushi? Zde je několik rad a tipů.

Sushi ze sójového papíru

Připravit si správně sushi rýži už umíte, stačí teď jen nahradit řasu nori sójovým papírem. Je barevný, chuťově neutrální a z obyčejného okurkového maki je rázem duhová nádhera. A dětem připomíná bonbóny.

Pokud máte obavy z té barevnosti a obáváte se obsahu éček, pak se obáváte správně. Dala jsem si tu práci a zkontrolovala všechna éčka, která se do sójového papíru přidávají. Trochu se to liší podle barev, průměrně se do jednoho druhu přidávají čtyři éčka, z nichž jedno je trochu diskutabilní, ve větším množství může dráždit žaludek. Podle mého názoru je množství použité na dětské sushi absolutně minimální, ale pokud máte z éček velkou fóbii, použijte řasu nori. Ovšem pozor, ta zase obsahuje velké množství jódu, kterým je možné se předávkovat, děti by jí určitě neměly sníst moc.

Příprava sushi ze sójového papíru je trochu náročnější, papír příliš nelepí.

Doporučuji na okraj rozmáznout pár zrnek rýže, které budou sloužit jako lepidlo a držet ruličku pohromadě.

 

Hotové ruličky nakrájejte a je to. Sójovou omáčku ani wasabi menším dětem nepodávejte. 

Jako náplň do dětského sushi můžete použít okurku, avokádo, mladé výhonky chřestu lehce povařené v páře nebo třeba pečeného lososa, pokud ho vaše děti mají rády. Někteří lidé dělají dětem sushi s dušenou mrkví… no, nevím. Jsem zastánce spíš tradičních ingrediencí, ale na druhou stranu, pokud máte chuť experimentovat, zkusit to samozřejmě můžete.

 

 Děti a syrové ryby

Mohou děti jíst syrové ryby? Podle mého názoru ano, pokud je chtějí zkusit, není důvod proč ne. Ryby samozřejmě musejí být prvotřídní kvality, o tom bude samostatný článek. U dětí do tří let buďte opatrní obecně, neměly by sníst příliš velké množství mořských ryb, kvůli obsahu těžkých kovů. Pro jejich malá tělíčka je i malé množství těžkých kovů zátěží, alespoň podle lékařů.

 Uramaki pro děti

Uramaki je u dětí velmi oblíbené, nakonec řasa je v něm pěkně schovaná. Jako náplň jsme zde zvolili smažené krevety. Rýže je zespodu a náplň se dává přímo na řasu.

Hotové sushi můžete ještě ozdobit trochou sezamových semínek.

Doufám, že vás tento článek inspiroval. Děti si užijí nejen konzumaci, ale hlavně přípravu sushi. Podle mé zkušenosti děti vždycky baví, když si mohou samy vybírat ingredience a vyrobit sushi třeba pro kamarády nebo pro rodiče.

Neváhejte se na mě obrátit s jakýmkoliv dotazem. Přeji krásné léto a hodně radosti a legrace při přípravě sushi s dětmi.

Dobrou chuť!

Pssst, něco pro vás máme.

Přihlaste se k tajným sushi nabídkám pro věrné zákazníky.


Sushiqueen s.r.o. zpracovává v rámci komunikace a objednávek
některé Vaše osobní údaje – více informací.