Proč je #sushi jako twitter?

Bára Rektorová / 17.11.2013

Jak se vecpat do 140 znaků? Co mají všichni s touhle # divnou věcí? A co to má společného se sushi?

Moderní a updatované sushi tvoří izraelský sushi chef Meidan Sibony. zdroj fotografie:  https://www.facebook.com/sushiman.co.il?fref=ts

Moderní a updatované sushi tvoří izraelský sushi chef Meidan Sibony. zdroj fotografie: https://www.facebook.com/sushiman.co.il?fref=ts

S twitterem jsem začala teprve nedávno a zatím se jej učím používat. Jeho kouzlu jsem podlehla hned. Jeden tweet má 140 znaků. Nevejde se Vám to tam? Smůla. Vypadalo by, že to lidi nebude dlouho bavit. Ale ve skutečnosti právě tato omezení dělají twitter výjimečným.

Twitter nás nutí přemýšlet „inside the box“. Při jeho používání narážíme neustále na mantinely.

Stejné je to se sushi. Pokud chcete dělat dobré sushi, máte omezený sortiment ingrediencí a technik. A je to dobře. Ty základní jsou zde:

  •  Musíte použít sushi rýži

Bez správně připravené sushi rýže není sushi. Sushi nemusí obsahovat syrovou rybu, nemusí být obaleno v mořské řase, nemusí mít ani konvenční tvar. Ale obsahovat sushi rýži musí. Jakékoliv pokusy s rolkami  na sladko a podobně jsou nepochybně inspirované sushi, dejme tomu to třeba může někomu i chutnat, ale sushi to není.

  • Jeden kousek – jedno sousto

Sushi nemá svůj tvar pro srandu králíkům, ani proto, aby se mohli kuchaři předvádět. Sushi má tradiční tvary, protože se díky nim kombinují suroviny v ideálním poměru. Když je kousek sushi příliš veliký, ingredience nemají šanci plně předvést co umí. Asi jako byste do skupiny tančících baletek najeli autobusem. *

  • Ingredience musí dávat smysl a nemá jich být moc

Úplně teoreticky neplatí ohledně dalších ingrediencí na sushi žádné omezení.

„Obsahuje to sushi rýži? Je to jedno sousto? Takže ať už tam teď mrsknu cokoliv, nikdo mi nemůže nic říct.“

Jenže jsme v kuchynine u soudu, a v kuchyni můžu kromě tradice argumentovat i kuchařským instinktem.  A plácat dohromady ingredience hlava nehlava, aby byl člověk originální, je nesmysl. Jak chcete dosáhnout souznění všech chutí, když do sushi nacpete deset různých věcí? Některé věci se do sushi prostě nehodí. O těch zase příště.

Možná vás při čtení napadlo, že píšu tak trochu na základě vlastní zkušenosti. A máte pravdu. Obhajuji pravidla sushi velmi často.

Updatovat sushi? Ano, ale v rámci systému.

sushi man 2

Pokud bude updatované sushi vypadat takto, jsem pro :-) zdroj:https://www.facebook.com/sushiman.co.il?fref=ts

Lidé chtějí být kreativní a není na tom nic špatného. Ale pevná pravidla kreativitu povzbuzují.

Asi málokoho z nás by před dobou twitteru napadlo vymýšlet denně aspoň jeden aforismus. Napsat myšlenku tak, aby se vešla do 140 znaků, to není jednoduché, zato když se to vydaří, stojí to za tu námahu. Stejně tak vymyslet v rámci sushi něco nového, to není jen tak. Zato výsledek je potom opravdu famózní. Nezapomenutelný. Viz tento sushi ninja (který paradoxně není na twitteru). Takto by mělo vypadat moderní, a když zůstaneme u IT terminologie, updatované sushi.

A koho sledovat na twitteru? O #sushi moc pěkně píše a tweetuje @TrevorCorson. Zajímavý je i @chef_morimoto. A samozřejmě @sushiqueencz :-)

 

* Trochu mimo stojí chirashi sushi, mísa sushi rýže pokrytá rybami a posypaná řasou.

Pssst, něco pro vás máme.

Přihlaste se k tajným sushi nabídkám pro věrné zákazníky.


Sushiqueen s.r.o. zpracovává v rámci komunikace a objednávek
některé Vaše osobní údaje – více informací.