Suzuki je králem mezi rybami na sushi

Bára Rektorová / 8.12.2013

V popředí fotografie je nigiri s mořským vlkem

V popředí fotografie je nigiri s mořským vlkem

Moje momentálně nejoblíbenější ryba na sushi? Jednoznačně suzuki. Tuto nenápadnou bílou rybu většinou zastiňuje opěvovaný tuňák a masově oblíbený losos, ale při bližším pohledu (a po ochutnání) si vás suzuki nenávratně získá.

Suzuki se česky jmenuje mořský vlk, občas se setkáte i s názvem mořský okoun (anglicky sea bass). Má bílé maso s jemnou chutí, která vynikne velmi dobře za syrova. Právě jemné „bílé“ a „modré“ ryby patří v Japonsku k těm nejvyhledávanějším mezi odborníky na sushi. V Japonsku se často setkáte s mořským vlkem, ošetřeným před podáváním metodou yubiki.

Pokud si říkáte, že teď bude následovat přednáška o tom, že není dobré příliš sushi s mořským vlkem dochucovat, máte pravdu. To, co jsem už dříve psala o dochucování sushi, si v případě suzuki nigiri vynásobte ještě aspoň dvěma. Já osobně mám suzuki nigiri nejradši jen lehce potřené sójovou omáčkou a s tečkou z pasty z čerstvého zázvoru na místo wasabi.

 Můžete si připravit sushi s mořským vlkem i doma?

Ano, ale má to několik háčků. Suzuki se nejlépe hodí na sushi nigiri, jeho jemná chuť se v maki trochu ztrácí. Ne každý si na nigiri doma troufne a na rozdíl od maki, které s trochou cviku zvládne každý, neumělá verze nigiri bývá celkem neuspokojivá. To neberte osobně, podle Yukiho je k dobrému nigiri nutný dvacetiletý tréning, takže například já mám před sebou ještě 12 let práce :-) Druhá věc je přístup k surovině, nejlepší je samozřejmě získat maso přímo z celé ryby, což vyžaduje určitou dovednost a také dobré a ostré nože.

Yuki filetuje a krájí mořského vlka - suzuki na sushi nigiri

Yuki filetuje a krájí mořského vlka – suzuki na sushi nigiri

Suzuki je tradiční ryba na sushi, která vás svou chutí přenese do středověkého Japonska a připomene Vám širé moře. Na důstojnosti mu neubírá ani to, že je menší, ani že jeho maso nemá líbivě červenou barvu. Zná svou hodnotu jako pravý král.

 

Pssst, něco pro vás máme.

Přihlaste se k tajným sushi nabídkám pro věrné zákazníky.


Sushiqueen s.r.o. zpracovává v rámci komunikace a objednávek
některé Vaše osobní údaje – více informací.